Twitter vs. IRC

Liepa20

Žymės: twitter,IRC

Pasidalink

Twitter buvo sukurtas kaip mikrotinklaraščių sistema. Iš esmės tai tie patys tinklaraščiai, skirti žmonėms, neturintiems laiko rašyti tinklaraščių įrašus ar tiesiog neturintiems ką pasakyti tiek, kad tai išsivystytų į tinklaraščio įrašą.
Viskas atrodo lyg ir gražu - turi, ką parašyti, rašai tinklaraščio įrašą, nori tik mestelti vieną-kitą mintį ar nuorodą, parašai mikro-tinklaraščio įrašą.
Visgi, fenomenalus Twitter populiarumo augimas yra sąlygojamas ne pavienių įrašų, o bendravimo, ryšio tarp tavęs ir tavo sekėjų palaikymo, žinučių persiuntimo (re-tweet), teminių įrašų (hash-tags) rašymas.
Galų gale viskas išaugo į realaus laiko bendravimo sistemą.
Bet juk turėjome IRC ir jis puikiai veikė, tad kas gi nutiko, ir ar tikrai Twitter yra pranašesnis už IRC? O gal jis ir RSS gali pakeisti?
Skelbiame kovą - įvertinkime Twitter ir IRC įvairiais aspektais.

Raundas 1. Centralizuota sistema Vs. Decentralizuota sistema

IRC buvo sukurtas kaip protokolas, ir kiekvienas servisas veikia kaip atskira decentralizuota sistema, tuo tarpu Twitter yra centralizuota sistema ir visi vartotojai yra įsprausti į šios sistemos rėmus. Nepaisant to, jog visi duomenys (įskaitant ir vartotojo duomenis) yra perduodami vienam serviso tiekėjui, sistema yra kur kas jautresnė kitoms grėsmėms. Galime prisiminti Ma.gnolia pavyzdį, kuomet dėl kietojo disko gedimo buvo prarasti visi vartotojų duomenys, o pati sistema uždaryta neribotam laikui.
Taip, Twitter turi API, per kurį su sistema gali bendrauti bet kuri kita programa, ir netgi didžioji dalis aktyvumo vyksta išorinių programų pagalba, bet esmės tai nekeičia.

1:0 laimi IRC.

Raundas 2. Klientai (programos)

Yra sukurta daugybė programų, leidžiančių komunikuoti su Twitter per jų API. Pradedant tinklalapių įskiepiais, baigiant mobiliųjų telefonų aplikacijoms. Tai suteikia galimybę rinktis, o ne tik naudotis Twitter autorių sukurtomis priemonėmis. Integracija su mobiliaisiais įrenginiais, galimybė įkelti nuotraukas taip pat stiprina Twitter pozicijas, tačiau tai ne paties Twitter, o trečiųjų šalių nuopelnas.
IRC, būdamas protokolu, o ne servisu, pats neveikia savaime, tačiau programų kiekis taipogi didžiulis, protokolas aiškus ir dokumentuotas. Taipogi sukurta daugybė bibliotekų interakcijai su IRC serveriu, todėl nei viena šalis neturi privalumo šioje srityje.

Šiame raunde lygiosios, bendras rezultatas - 2:1

Raundas 3. Istorija ir paieška

Twitter turi galingą paieškos sistemą, kurios pavydi tiek Google, tiek kiti interneto servisai. Vartotojų žinutės yra saugomos ir gali būti pasiekiamos bet kuriuo metu... Deja, Twitter neleidžia peržiūrėti visų vartotojo žinučių, todėl tiek paieška, tiek informacijos ilgaamžiškumas nėra Twitter stiprioji pusė. Dėl to atsiranda įvairių servisų, skirtų kaupti Twitter žinutes, tačiau ideologiškai Twitter pasilieka prie trumpalaikės informacijos strategijos, kas būtent ir yra stiprioji IRC pusė.
Lyginti Twitter su pačiu IRC šioje vietoje nesąžininga, kadangi IRC pokalbių saugojimui reikalingos papildomos programos, o centralizuotos paieškos nėra, kadangi pati sistema necentralizuota.

Twitter lygina rezultatą - 2:2

Raundas 4. Trumpi įrašai Vs. Ilgi įrašai

Twitter leidžia kurti įrašus, ne ilgesnius nei 140 simbolių. Integracijai su SMS galbūt tai ir teigiamas sprendimas, bet juk ir SMS galima siųsti kelių puslapių, tad čia - neabejotinas sistemos trūkumas. Įkeliant ilgesnes nuorodas, būtinas jų trumpinimas, o tai vėl atsiremia į prilausomybę nuo trečiųjų šalių. Jei vienas ar keli URL trumpinimo servisai miršta - visos nuorodos miršta kartu.
Kažkada buvo pasirodęs prieštaringai vertinamas straipnis, jog Twitter pakeis RSS... No way.. Su savo 140 simbolių riba tai yra neįmanoma misija.
IRC neturi šių apribojimų, o pats bendravimas yra kur kas sklandesnis, nei Twitter.

3:2 IRC naudai.

Raundas 5. Draugai, sekėjai, whatever...

Twitter bendravimo principas yra vienas-su-daug. Tai reiškia, jog norėdamas, kad tavo žinutės būtų pastebėtos, turi turėti sekėjų, kitaip tavo rašliavos nepasieks jokios auditorijos (pvz.: žinutės "Kas žinote...", "Kaip manote..." neturės jokio atsako).
IRC - bendruomenių tinklas. Užtenka prisijungti prie teminio kanalo ir visi jo nariai matys tai, ką rašai. Ir tu matysi visą dialogą, tuo tarpu vienam Twitter vartotojui uždavus klausimą, atsakymus į jį matys tik jis pats ir visų atsakiusiųjų sekėjai, tačiau kiti vartotojai praranda dalį informacijos, nėra realizuojamas informacijos integralumas.
Rinkodaroje Twitter - galingas įrankis, leidžiantis išpopuliarinti produktą, kurti ryšius su produkto vartotojais, tačiau tai ne visada pasiekiama gražiais metodais. Dažnai sekėjai yra perkami, o pats Twitter vartotojo įėjimas į bendruomenę yra realizuojamas sekant visus, kiek įmanoma, žmones, nepriklausomai nuo tikslinės vartotojų grupės. Žinoma, yra vartotojų blokavimo galimybė, tačiau IRC tai yra realizuota kur kas geriau - yra vartotojo išmetimas iš kanalo, uždraudimas ir pan.

4:2 IRC pirmauja.

Raundas 6: Ergonomika

Šis punktas ginčytinas, kadangi dauguma Twitter aktyvumo sukuriama išorinėmis programomis, lygiai taip pat, kaip ir IRC. Visgi, žmonėms ko gero sudėtinga suprasti, kas tas serveris, kaip prie jo prisijungti, kaip registruoti slapyvardį... One.lt pavyzdys puikiai parodo, jog žmonėms pakanka elementarių funkcijų bendravimui. Aš tai vadinčiau vartotojų kompetencijos trūkumu ir bandos jausmu, tačiau skirkime čia tašką Twitter.

Galutinis rezultatas - 4:3 IRC naudai.

Tad nejaugi tik kritinė Twitter masė ir bandos jausmas lemia Twitter populiarumą ir IRC vartojimo smukimą? Laukiu jūsų komentarų.

Komentarai

ichmbch (2009-07-20 16:14:51)
:) Aš manau, kad IRC merdi toli gražu ne dėl Twitter, o dėl socialinių tinklų ir Instant Messenger'ių (konkrečiai Lietuvoje daugiausia dėl one.lt ir Skype).

Twitter dar net nebuvo, o IRC jau merdėjo. Lietuvoje Twitter naudotojai dar ir dabar vos ne ant pirštų skaičiuojami :)
Paulius (2009-07-20 22:02:16)
Galbūt... Visgi, paradoksalu, kad vienas-su-vienu ryšio sistemos nukonkuruoja bendruomenines ryšio priemones. Kad Skype nukonkuravo, pvz., ICQ, yra natūralu, bet IRC koncepcija yra visiškai skirtinga, ir labai gaila, kad jos vartojimas blėsta.
OpenID Paulius (2009-08-18 09:09:49)
Teisingas straipsnis panašia tema (Why I Don’t Use Twitter): http://www.techcrunch.com/2009/08/17/why-i-dont-use-twitter/
Rokas Arbušis (2009-08-25 20:43:55)
pritarčiau nuomonei, kad IRC apmirė (bet nenumirė) dar iki Twitter, FB, Skype atsiradimo. nesiimu spręsti kodėl.
bet kad socialiniai tinklai (tam tikra prasme ir tinklaračių komentarai, ar net nuotraukų tinklas Picasa) nepadeda IRC gyvavimui, tai faktas.
einu įsijungsiu IRC, "pabazarinsiu su sena chebra" :)
vytas (2009-08-26 15:38:09)
Na IRC nebuvo jau toks tobulas. Visu pirma reikia junktis prie konkretaus serverio, negali pasiekt visu vartotoju iskart. Daug ivairiu taisykliu ir apribojimu, del kuriu pazeidimu duodami killai ir nebegalima prisijunkti prie tinklo. vartotojus nustato pagal IP, kas irgi nera gerai. Kompliuotas failu siuntimas ir tt. zodziu IRC buvo labai zemo lygio, daugiau advanced useriam skirta sistema (vien jau tai kad viskas daroma tekstiniu modu, kaip per konsole)
Vienintelis dalykas kurio man truksta skype nuo IRClaiku, tai pokalbiu kambariu, juos kazkaip keistai pakeicia konferencijos bet tikrai ne tas pac.
Vytas (2009-08-26 15:38:57)
Pamirsau pasakyt, kad nematau nieko bendro su twiter. Nors nesu aktyvus twiter vartotojas, bet yra geresniu sistemo pokalbiam.
qq (2009-08-26 21:39:10)
irc nuzude paranojikai adminai. Prisijungi- o atjungia del neuprantamu pirezasciu- kad kazkas is tavo kintamo ip kazkam spyga parode. Taip puse tako liko uz borto. O poto jau suvaime erodavo,
Eretikas (2010-06-12 03:16:58)
Labai aiškus straipsnis, labai smulkiai panagrinėta, šaunuolis autorius!
Karen Millen Outlet (2012-08-07 15:11:01)
Karen Millen Outlet
Coach Outlet (2012-08-17 21:53:24)
Yes, thank for the details a million! Have to discover anybody organizing Tea Party. I wants to participate in organizing.
Louis Vuitton Outlet (2012-08-18 20:40:18)
You guys have a wonderful website intending the following, KIU!
Louis Vuitton Purses (2012-08-21 21:02:11)
This really is genuinely excellent news. Thank you for sharing it with us!
Coach Outlet (2012-08-25 03:50:20)
Hi there might I reference some of the insight here in this blog site if I reference you with a link back again on your site?
Louis Vuitton Shoes (2012-08-25 14:31:03)
Great post! I'll subscribe proper now wth my feedreader computer software!
Authentic Louis Vuitton Outlet (2012-08-30 10:00:02)
Cheers for this content, guys, continue to keep up the good work.
Authentic Louis Vuitton Purses (2012-08-31 15:47:49)
One of the best sites for relevant facts on this niche !?!
Louis Vuitton Outlet Shopping (2012-09-04 10:38:42)
Ok. I believe you are appropriate!
Authentic Michael Kors Outlet (2012-09-05 17:15:09)
What a excellent resource!
Louis Vuitton Outlet (2012-09-05 18:16:07)
Hi, thank you so a great deal for these ideas!
Coach Outlet (2012-09-05 18:49:06)
This really is genuinely excellent news. Thank you for sharing it with us!
Louis Vuitton Shoes (2012-09-07 06:59:40)
You've got your point via a great deal far better than I at any time could, thank you!
Louis Vuitton Shoes (2012-09-07 21:19:16)
How's it going? I enjoyed reading through this publish. My husband and I have been researching for this kind of article with the longest time and We know that your details about the issue at hand is spot on. I'll be certain to introduce this posting to my neice. Can you tell me how to acquire your new RSS feed? Continue to keep on blogging!
Gucci Outlet (2012-09-11 21:12:44)
I found your blog site on google and check several of the early posts. Continue to keep up the good work. I just added up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking forward to reading through far more from you later on!
Louis Vuitton Outlet (2012-09-12 05:36:05)
This really is genuinely excellent news. Thank you for sharing it with us!
Coach Outlet (2012-09-19 18:30:05)
Cheers for this content, guys, continue to keep up the good work.
Louis Vuitton Outlet (2012-09-23 07:32:49)
You've got your point via a great deal far better than I at any time could, thank you!
nike free run 7.0 (2012-09-24 10:26:05)
Dersom disse skolene høres kjent, er det fordi de er Alma maters av Carmelo Anthony og Kevin Durant, respectively.
Louis Vuitton Outlet (2012-09-25 08:32:56)
Yes, thank for the details a million! Have to discover anybody organizing Tea Party. I wants to participate in organizing.
uggs sale (2012-09-26 22:25:59)
Thank you for sharing information.
Coach Outlet (2012-09-27 13:11:02)
Extremely regularly I go to this website. It very a great deal is pleasant to me. Thanks the author!
Michael Kors Outlet (2012-09-27 23:57:23)
I thought that was extremeley exciting. Many thanks for your unusual details. I'll maintain using this.
brclswfe (2012-09-28 03:08:00)
hhflod
qbhkku (2012-09-28 06:15:44)
lcjayp
nike shox sko (2012-10-02 07:47:58)
Siden bildene av DJ Clark Kent LeBron 8 prøve og "Pre-Dunkman" Air Max LeBron 8 V / 2 dukket fjor, har det mest vanlige spørsmålet blant LeBron fans over på forumet vært "Når får vi se den Dunkman?
viagra (2012-10-03 16:09:48)
ullfhjou http://ofgmkm.com/ <a href="http://cfuloa.com/ ">kpysypta</a> [url=http://mbitzc.com/]kpysypta[/url]
viagra (2012-10-03 21:16:45)
rrqflo http://rdmnhc.com/ <a href="http://prigno.com/ ">bmorhaxn</a> [url=http://rfxovt.com/]bmorhaxn[/url]
viagra (2012-10-04 05:48:46)
ztxqqkp <a href="http://gujuyk.com/ ">txmchumx</a>
viagra (2012-10-04 08:04:32)
flnoahlb [url=http://rstwhb.com/]dhzbmxa[/url]
viagra (2012-10-04 09:21:58)
vaewfqzp http://nzeftp.com/
viagra (2012-10-05 02:25:38)
muefcbst <a href="http://mjefts.com/ ">jybjhlt</a>
viagra (2012-10-05 05:25:01)
snigyeuf [url=http://sdlqfj.com/]qqsbzyri[/url]
viagra (2012-10-05 07:37:28)
wwhjgqn http://joynxb.com/
discount north face jackets (2012-10-09 10:15:43)
want exquisite makeup, the best of both worlds.Charm eye makeup, perfect eyeliner! First step: in the end of eye drawn with a very
Louis Vuitton (2012-10-16 06:49:03)
Louis Vuitton Fall Fashion Week is the last time a big show, Marc Jacobs brought us almost all the fashion elements of the 1980s, including: a variety of folds lace, was the most popular high bun hairstyle. Designers seem to me back to that golden age, the entire series seems to have paid tribute to Christian Lacroix. But Marc Jacobs said to us he is preparing for the recent "Time Supermodel Muse" exhibition at the Metropolitan Museum, and a lot of inspiration from which to look. It also specifically mentioned Lacroix's supermodel Marie Seznec, Chanel supermodel Victoire de Castellane, the most representative of that era supermodel In?¡§s de la Fressange.In season, we can feel the kind of jeune Parisienne lens carefree Parisian style, although this show is full of the Paris Salon style, but still as usual in the tent in the gardens at the Louvre. We look new, you will find many of them narrow waist dress coat, fur printed fold bubble skirt, decorated with silk tights jewelry. Through a mini-lace, thin support of the Marie Antoinette dress, a sexy see-shaped bra (balconette). This season there are many wide-shoulder design: a lot of bow as decoration, and Pompon faille skirt, black Puff, wide-shoulder design, camel red coat.This season there are a lot of fur accessories.
fast payday loan (2012-10-16 09:19:10)
kfgiyr
fast payday loan (2012-10-18 02:21:28)
rvnvok
Abercrombie UK (2012-10-23 09:33:25)
Da stili classici ma sobria che si basano su colori neutri e disegni di veramente stili occhio popping e innovativi che caratterizzano gli ultimi look per pezzi di tempo, si è sicuri di trovare proprio quello che serve per tutte le vostre occasioni importanti.
no fax pay day loans (2012-10-24 11:08:05)
guqplgsk
louis vuitton outlet (2012-11-09 03:25:05)
Fake Louis Vuitton handbags are usually sold for 1/10 or less than the price of the real ones.For a certain style of Louis Vuitton handbags the price is fixed.You can check the fixed price on the website of Louis Vuitton.
buy viagra (2012-11-09 15:05:35)
necvvw
online payday (2012-11-15 01:36:33)
vgntxxu
uggs sparkle (2012-11-17 05:08:16)
sophisticated mainland Chinese clientele.Q: What have you learned by being an Italian chef in Hong Kong for more than 15 years now?A: "It's very pleasant. I'm very happy to cook in Hong Kong. We have people who dined in New York the day before they come here. They eat here, they go to Paris.
uggs sparkle (2012-11-17 05:08:40)
and have a great experience. The Chinese already have good taste. They have a tradition. They have 4,000 years of history of food, so they know. When they come here they expect to have a great meal.
generic viagra lowest prices (2012-11-17 08:53:51)
cqcpub
beats by dre australia (2012-11-17 16:55:39)
“Seit 2008 wird zurueckgeritten”, is a play on words from Hitler’s announcement of the German invasion of Poland in 1939: “Seit 5.45 Uhr
beats by dre australia (2012-11-17 16:56:10)
as one reporter for national broadcaster ARD took the opportunity to dive head first into a Nazi scandal. In allusion to the fact wird zurueckgeschossen.
binbinarose (2012-11-23 03:24:22)
<p><a href="http://www.moncleroutletonline6u.com/"><strong>moncler outlet</strong></a> The Magic Emperor he is afraid of the world, never easy shot, or will Antiaris light.</p>
<p><a href="http://www.moncleroutletonline6u.com/"><strong>moncler outlet online</strong></a> people do not Haner millet.He is also recognized, however silly king IQ like.</p>
<p><a href="http://www.cheapuggfootwearuk.co.uk/"><strong>ugg footwear uk</strong></a> a year-old child, innocent, journeying daily innocently.In the end, which is the real him?</p>
<p><a href="http://www.discountuggbootsaustraliauk.co.uk/"><strong>discount ugg boots australia uk</strong></a> She was just a wisp of ghost Different World, he is two different.</p>
<p><a href="http://www.uggaustraliaoutletuksale.co.uk/"><strong>ugg australia outlet uk sale</strong></a> people of the world, but because of a conspiracy, became his behalf bride.</p>
<p><a href="http://www.realuggbootsuksale.co.uk/"><strong>real ugg boots uk sale</strong></a> Marry, marry it, anyway, are live, marry a fool perhaps likened to a do by.</p>
<p><a href="http://www.moncleroutletitaly2012.com/"><strong>moncler outlet italia</strong></a> bullied concubine women much better, at least, can be mixed with a princess to Dangdang.</p>
<p><a href="http://www.uggsustraliaoutlet2012.com/"><strong>ugg australia outlet</strong></a> Everything seems not her thinking so beautiful.The first day of the wedding.</p>
<p><a href="http://www.cheapcanadagoosejacket2013.com/"><strong>cheap canada goose jacket</strong></a> Lady, they say couples to undress to sleep, I've been off, why do not you take off?</p>
<p><a href="http://www.beatsbydrecheap6u.com/"><strong>beats by dre cheap</strong></a> ""Because I am too lazy to get off.""Oh, that I can help you take off."</p>
payday loans (2012-12-03 23:01:40)
ejwcxr
canada goose (2012-12-07 05:44:32)
clothing retailer has settled a trademark infringement lawsuit with <a href="http://www.canadagooseoutlet2013.net/"><strong>canada goose outlet</strong></a> over its distinctive parkas.<a href="http://www.canadagoosesite.net/"><strong>canada goose outlet online</strong></a> sued International Clothiers <a href="http://www.canadagoosesite.net/">canadagooseoutlet</a>. earlier this year, <a href="http://www.goosecanadaoutlet.com/">canadagooseoutlet</a> it of making shoddy replicas.The well-known outerwear manufacturer alleged International Clothiers of intentionally designing a logo and positioning it on jackets to mimic the Canada Goose Arctic Program trademark.The matter was settled Tuesday, but the terms of the settlement are confidential.When the lawsuit was filed in January, <a href="http://www.goosecanadaoutlet.com/">canada goose outlet</a> said it had sold more than $<a href="http://www.canada-goose2012.net/">canada goose</a> million in coats and accessories across Canada since 2005.International <a href="http://www.canadagooseoutlet2013.net/">canada goose outlet online</a> is owned by Fairweather Ltd., which reached a deal this year with American chain Target <a href="http://www.canada-goose2012.net/">canada goose outlet</a>. to stop using the Target name
quickquid (2012-12-07 05:45:14)
zhaxmv
payday uk (2012-12-07 08:07:56)
iasgcedm
canada goose jacket (2012-12-08 08:50:30)
The <a href="http://www.coachoutletoffical.net/">coach outlet online store</a> of Medina Celi was so much interested in them,that at onetime he proposed to give Columbus the direction of four vessels <a href="http://www.goosejacket2012.net/">canadian goose jacket</a> he had in the harbor of Cadiz.But,of a sudden,<a href="http://www.coachoutletoffical.net/">offical coach outlet</a> changed <a href="http://www.wherebuycanadagoose.net/mens-snow-mantra-parka-c-7.html">canada goose Snow Mantra Parka</a> mind.Theenterprise was so vast,<a href="http://www.coachoutletoffical.net/"><strong>offical coach outlet online</strong></a> said,that it should be under the direction of thecrown.And,without losing confidence in it,he gave to Columbus anintroduction to the king and queen,in which <a href="http://www.wherebuycanadagoose.net/mens-ontario-parka-c-4.html"><strong>canada goose Ontario Parka</strong></a> cordially recommendedhim to their patronage.when the pope had given no instruction in detail.Of thesesome took literally expressions in the Old Testament,which they supposedto be fatal to the plans of Columbus.Such was the phrase in the 104thPsalm,that God stretches out the heavens like a curtain.The expression inthe book of Hebrews,that the heavens are extended as a tent,was alsoquoted,in the same view.<a href="http://www.goosejacket2012.net/">canada goose expedition parka</a> received a similar letter fromKing Henry VII of England inviting him to his court.Nothing wasdetermined on in Spain.To this day,the people of <a href="http://www.wherebuycanadagoose.net/mens-yorkville-bomber-c-8.html"><strong>canada goose Yorkville Bomber</strong></a> country are thoughtto have a habit of postponement to tomorrow of <a href="http://www.goosejacket2012.net/">canada goose jacket sale</a> which perplexes them.
akiadbsu (2012-12-11 12:33:35)
tdvdju
quickquid (2012-12-13 18:46:25)
kuhtczhn
no prescription order viagra online (2012-12-14 00:18:17)
sakwrkhv
quickquid (2012-12-16 12:09:04)
uzkkgr
cpsnwi (2012-12-17 06:22:01)
jjvlyd
Quick Quid (2012-12-17 10:30:15)
sqqxbf
viagra online (2012-12-17 23:12:29)
iafpucj
payday loan (2012-12-29 14:38:51)
qkgqof
quick payday (2012-12-31 21:10:49)
qmcafup
payday loans (2013-01-01 21:23:17)
joqkbc
hgswiwk (2013-01-01 22:22:16)
xcjnfh
payday loan (2013-01-09 15:23:53)
cpwchwg
viagra online (2013-01-11 02:45:25)
omvcogvu
viagra online (2013-01-12 01:05:50)
ntqlhlf
quick quid (2013-01-21 03:17:52)
yauzcj
payday loan (2013-01-24 15:28:48)
ywiahwe
vjygdq (2013-01-24 21:25:13)
ezgtvbsg
buy viagra (2013-01-25 03:57:03)
irumezsh
online viagra (2013-01-25 10:39:26)
atirsidh
quickquid (2013-01-27 02:42:57)
fblulq
pay day loans (2013-01-29 12:55:07)
nudquln
paydayuk (2013-01-30 06:41:39)
bucgxiu
payday loans (2013-01-30 20:26:56)
cpyxfl
paydayuk (2013-02-01 21:41:35)
qqujipt
viagra order cheap (2013-02-02 02:50:23)
kmacfi
viagra order uk (2013-02-02 22:33:54)
mndwwsmv
buy cheap viagra online uk (2013-02-03 00:42:57)
atzbzb
viagra (2013-02-03 22:50:34)
svktbgy
payday loans (2013-02-07 09:56:59)
hsaudqeq
pay day loans (2013-02-07 19:12:54)
kndxwmw
viagra (2013-02-08 18:07:13)
ppsloa
payday cash (2013-02-09 02:58:19)
aqagohna
generic viagra online (2013-02-17 19:43:41)
rrbrmzgu
cheap viagra (2013-02-20 17:48:23)
quciij
generic cheap viagra online (2013-02-22 03:31:05)
ffxpdh
christian louboutin (2013-03-11 03:25:45)
The keyboard place is distinct nevertheless, you may change
ルブタン (2013-05-12 02:28:58)
Super butik,Hurtig levering og faktisk bare en fryd at handle hos jer. Top her fra!
チャンルー ブレスレット (2013-05-13 01:54:24)
This article may mention Twitter. Really?
クリスチャンルブタン 店舗 (2013-05-16 02:12:41)
super service,Super hurtig leveringstid og super vare.
ttt (2013-08-13 08:45:59)

If Kidd jersey retired, he will become the team's first seven star jersey retired. In fact,<a href="http://www.ralphlaurenoutletukonline.co.uk" title="ralph lauren outlet uk">ralph lauren outlet uk</a> the Nets jersey retired Kidd should be sooner or later, in 2002 and 2003, Kidd led the Nets twice into the NBA Finals, although not able to win, but all the history of the team has created the best results . Now the team valued Kidd Nets history, hired him as coach, but also with the history of the league's top point guard again later. Out of Kidd Nets career in a farewell and welcome career coach, the Nets have reason to Kidd in the 2013-14 season against No. 5 jersey for decommissioning.
Although the team did not disclose official information, but in many ways,<a href="http://www.ed-hardy-uk.co.uk" title="Ed hardy uk">Ed hardy uk</a> it has been informed of this possibility, and many nuances also confirmed that Kidd's jersey No. 5 in the Nets retired.
"I actually like the 5th shirts,<a href="http://www.abercrombie-fitch-outlet.co.uk" title="abercrombie fitch outlet">abercrombie fitch outlet</a> I'm in college to wear on the 5th." Nets rookie Mason Plumlee said, "but I know the Nets will certainly Kidd jersey retired, so I consider other numbers I like on the 21st, but KG chose this number. KG the Celtics also wear the 5th time,<a href="http://www.lacostepoloaustralia.com" title="lacoste polo australia">lacoste polo australia</a> he probably also knows what it means to the 5th in New Jersey, so he chose the former numbers in Minnesota. "
Future Hall of Fame Kidd definitely will, of course, is as a player.<a href="http://www.poloralphlaurenssaleuk.co.uk" title="ralph lauren sale uk">ralph lauren sale uk</a> If he has an excellent coaching career,<a href="http://www.franklinmarshallclothinguk.co.uk" title="franklin marshall clothing uk">franklin marshall clothing uk</a> and perhaps will be selected in a dual identity. Career, Kidd won a championship, Rookie of the Year, 10-time All-Star, five time All-American first team, get jersey retired deserved.
Kidd will probably be on more than one team jersey retired,<a href="http://www.superdryfactoryoutlet.co.uk" title="superdry factory outlet">superdry factory outlet</a> he was wearing a Mavericks jersey No. 2 to win a championship, and perhaps have a chance in Dallas jersey retired. But he chose to join the Knicks last summer, after abandoning the Dallas Mavericks owner Mark - Mark Cuban has released relentless, "I will not hold Kidd's jersey retirement ceremony."


ttt (2013-08-13 08:46:52)


If Kidd jersey retired, he will become the team's first seven star jersey retired. In fact, the Nets jersey retired Kidd should be sooner or later, in 2002 and 2003, Kidd led the Nets twice into the NBA Finals, although not able to win, but all the history of the team has created the best results . Now the team valued Kidd Nets history, hired him as coach, but also with the history of the league's top point guard again later. Out of Kidd Nets career in a farewell and welcome career coach, the Nets have reason to Kidd in the 2013-14 season against No. 5 jersey for decommissioning.
Although the team did not disclose official information, but in many ways, it has been informed of this possibility, and many nuances also confirmed that Kidd's jersey No. 5 in the Nets retired.
"I actually like the 5th shirts, I'm in college to wear on the 5th." Nets rookie Mason Plumlee said, "but I know the Nets will certainly Kidd jersey retired, so I consider other numbers I like on the 21st, but KG chose this number. KG the Celtics also wear the 5th time, he probably also knows what it means to the 5th in New Jersey, so he chose the former numbers in Minnesota. "
Future Hall of Fame Kidd definitely will, of course, is as a player. If he has an excellent coaching career, and perhaps will be selected in a dual identity. Career, Kidd won a championship, Rookie of the Year, 10-time All-Star, five time All-American first team, get jersey retired deserved.
Kidd will probably be on more than one team jersey retired, he was wearing a Mavericks jersey No. 2 to win a championship, and perhaps have a chance in Dallas jersey retired. But he chose to join the Knicks last summer, after abandoning the Dallas Mavericks owner Mark - Mark Cuban has released relentless, "I will not hold Kidd's jersey retirement ceremony."[URL=http://www.poloralphlaurenssaleuk.co.uk]ralph lauren sale uk[/URL]
[URL=http://www.ralphlaurenoutletukonline.co.uk]ralph lauren outlet uk[/URL]
[URL=http://www.abercrombie-fitch-outlet.co.uk]abercrombie fitch outlet[/URL]
[URL=http://www.franklinmarshallclothinguk.co.uk]franklin marshall clothing uk[/URL]
[URL=http://www.lacostepoloaustralia.com]lacoste polo australia[/URL]
[URL=http://www.ed-hardy-uk.co.uk]Ed hardy uk[/URL]
[URL=http://www.superdryfactoryoutlet.co.uk]superdry factory outlet[/URL]

眼鏡 police (2013-08-14 17:54:08)
HURTIG OG KORREKT LEVERING,Jeg er meget tilfreds med den handel, jeg har haft hos Billignikefree.
眼鏡 police (2013-08-16 14:55:21)
You a bit by a large number than at any time I can, thank you!
時計 ポリス (2013-08-17 02:25:50)
Ikke noget at klage over, og dejlig hurtig levering,Tak for en hurtig og problemfri levering. Også en særlig tak for ganske enestående service - det har været en fornøjelse, og det er bestemt ikke sidste gang, at jeg, gør et køb på billignikefree.com.
眼鏡 police (2013-08-25 07:11:05)
super fornøyd, super snygga och sköna att gå i!
腕時計 ポリス (2013-08-28 15:51:01)
Many thanks for your release. I want you to write notes.
michael kors outlet (2013-08-30 10:31:53)
Latest stylish Michael Kors Handbags Sale Online, large range of top quality michael kors purses,bags & wallets at michael kors online store are hot sale,you can enjoy the lowest price michael kors outlet on MK Online Store now!
go to this website (2017-10-10 11:55:17)
To stay financially fit and monitor your progress, consider completing these questions annually. Keeping your results in a binder will help you track your progress each year. A little preparation once a year can go a long way to secure your financial future for you.
How to open a Forex Trading Account In Nigeria (2017-10-10 14:07:22)
Your site is truly cool and this is an extraordinary moving article.
more (2017-10-16 12:36:39)
You finished a couple fine focuses there. I did an inquiry on the subject and discovered about all persons will oblige with your online journal.
view (2017-10-16 12:36:46)
This is exceedingly informatics, fresh and clear. I believe that everything has been portrayed in methodical way with the goal that peruser could get most extreme data and realize numerous things.
lebanon escort (2017-10-17 18:59:40)
If you don't mind share more like that.
Cheap PTC Mathcad Prime 4.0 (2017-10-18 15:18:56)
I am consistently astounded by the measure of data accessible on this subject. What you exhibited was very much inquired about and eloquent keeping in mind the end goal to get your stand on this crosswise over to every one of your perusers.
High TF links Low obl (2017-10-22 13:17:35)
I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article. I am trusting the same best work from you later on too. Much appreciated...
beirut escort (2017-10-23 19:27:07)
Every one of the substance you said in post is too great and can be exceptionally helpful. I will remember it, a debt of gratitude is in order for sharing the data continue upgrading, looking forward for more posts.Thanks
houston car accident lawyers (2017-10-27 15:41:03)
I as of late went over your website and have been perusing along. I thought I would leave my first remark. I don't comprehend what to say aside from that I have delighted in perusing. Pleasant online journal, I will continue going to this site all the time.
Remove Tar and Nicotine (2017-10-28 21:32:28)
Your site is truly cool and this is an extraordinary moving article.
beirut escorts (2017-11-01 17:50:03)
valuable data on themes that bounty are intrigued on for this great post.Admiring the time and exertion you put into your b!..
Thomas Paquin Keller (2017-11-04 04:38:20)
Awesome! It sounds great. A debt of gratitude is in order for sharing..
medical loans (2017-11-04 08:29:57)
This is a decent post. This post gives really quality data. I"m certainly going to investigate it. Truly extremely helpful tips are given here. Much thanks to you to such an extent. Keep up the acts of kindness.
poker online Indonesia (2017-11-05 13:15:02)
Situs QQRaja.com merupakan situs poker online terpercaya yang memberikan berbagai macam game seperti Ceme Online uang asli terbesar dan terpercaya di Indonesia.
escort lebanon (2017-11-07 16:16:27)
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface.
No Survey No Human Verification (2017-11-08 18:11:43)
A debt of gratitude is in order for another great post. Where else might anybody be able to get that sort of information in such a perfect method for composing?
iPhone 8 cases (2017-11-13 17:34:53)
I can see that you are a specialist at your field! I am dispatching a site soon, and your data will be extremely helpful for me.. Much obliged for all your help and wishing all of you the accomplishment in your business.
escort beirut (2017-11-16 19:05:11)
I am extremely glad to find your post as it will get to be on top in my accumulation of most loved online journals to visit.
family portrait photographers (2017-11-20 13:01:32)
Hello, I discover perusing this article a delight. It is to a great degree supportive and fascinating and all that much anticipating perusing a greater amount of your work..
Twenty Motion (2017-11-25 12:45:38)
Why so? There are some important tricks that you need to know about content writing to be successful. Want to know about them? Give it a shot!
hospitality pr firms (2017-11-25 17:04:43)
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value. Im glad to have found this post as its such an interesting one! I am always on the lookout for quality posts and articles so i suppose im lucky to have found this! I hope you will be adding more in the future...
http://www.fiftymotion.com/best-3d-printing-pens-reviews/ (2017-12-07 09:21:34)
Your work is great and I value you and jumping for some more educational posts. Much obliged to you for sharing incredible data to us.
backlinks service (2017-12-13 12:35:31)
A debt of gratitude is in order for setting aside an ideal opportunity to talk about this, I feel unequivocally about it and affection adapting more on this subject. On the off chance that conceivable, as you pick up mastery, would you brain redesigning your web journal with additional data? It is to a great degree accommodating for me.
discover this (2018-01-17 10:20:08)
i cherish perusing this article so beautiful!!great work!
Social Media Marketing (2018-02-14 13:43:38)
Welcome to a reputable company with a proven track record and firmly established as the biggest internet marketing company in the information product niche. Here you get one on one coaching for 21 steps by the very best and successful internet marketers and entrepreneurs. A small investment of only $49 will give you immediate access to a money making system with a 100% money back guarantee. You've got nothing to lose and everything to gain. Join now!
private lenders ontario (2018-02-21 20:53:36)
I felt exceptionally upbeat while perusing this site. This was truly exceptionally educational site for me. I truly loved it. This was truly a friendly post. You're the best!.
straight from the source (2018-03-18 12:00:52)
there are many greeting card options that you can see in online stores but i love those that generate cute sounds;;
aparelhos auditivos (2018-03-18 13:17:53)
This web site is my inspiration , really excellent layout and perfect subject matter.
free directory search (2018-03-24 20:24:28)
counting sensible remarks here...
cheap auto insurance nashville tn  (2018-08-06 13:40:52)
elton john can be only be the best singer and composer that i know. i like the song Candle In The Wind` <a href="http://ameriagency.com/">insurance bonds</a>
vintage stores london (2018-09-03 13:41:41)
Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!
mommy makeover dallas (2018-09-18 17:48:09)
Spot on with this write-up, I truly think this fabulous website needs far more consideration. I’ll more likely again you just read far more, thank you for that information.
cheap dissertation writing services (2018-10-12 14:53:38)
Wow what a Great Information about World Day its exceptionally pleasant educational post. a debt of gratitude is in order for the post. 
cookinganystyle (2018-10-22 14:38:24)
Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information.
IndividualHealthNews (2018-10-23 21:39:51)
Great article with excellent idea!Thank you for such a valuable article. I really appreciate for this great information.
http://www.ourbigstep.com
smartphonetutor (2018-10-24 13:08:06)
This is just the information I am finding everywhere. Thanks for your blog, I just subscribe your blog. This is a nice blog.
rapidfatburns (2018-10-25 21:56:14)
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place.
http://www.rapidfatburns.com/what-is-the-difference-between-health-and-wellness/
rockmeafrica (2018-10-25 22:01:40)
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place.
http://www.rockmeafrica.com/where-should-i-travel-in-2017/
cookinganystyle (2018-10-27 18:40:53)
Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us.
dailyworldpost (2018-10-27 20:51:56)
Superbly written article, if only all bloggers offered the same content as you, the internet would be a far better place.
dreamfunhouse (2018-10-28 17:14:55)
That is really nice to hear. thank you for the update and good luck.
social-contest (2018-10-28 18:59:05)
That is the excellent mindset, nonetheless is just not help to make every sence whatsoever preaching about that mather. Virtually any method many thanks in addition to i had endeavor to promote your own article in to delicius nevertheless it is apparently a dilemma using your information sites can you please recheck the idea. thanks once more.
mobilephones-news (2018-10-28 19:42:34)
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
nofaxloansolo.com (2018-10-28 20:13:27)
This was truly an intriguing theme and I kinda concur with what you have specified here!
iwantitlikethis (2018-10-28 21:03:13)
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
stockmediacity (2018-10-29 09:12:32)
Just loved all of the tips you have so lovingly spelled out for us (your on line family). A big Thanks for that. I would definitely take these in mind.
dreamfunhouse (2018-11-10 17:39:29)
Thank you very much for this useful article. I like it.
newhealthtip (2018-11-10 18:41:26)
Your content is nothing short of brilliant in many ways. I think this is engaging and eye-opening material. Thank you so much for caring about your content and your readers.
topentertainmentblog (2018-11-10 19:05:47)
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post.
thebigjournal (2018-11-10 19:54:22)
Interesting and amazing how your post is! It Is Useful and helpful for me That I like it very much, and I am looking forward to Hearing from your next.
jenis taruhan togel online (2019-06-30 19:37:07)
Don’t think in which simply because it will be free would not necessarily suggest that must be good! Anytime you are searching for the numerous different choices around people, will not disregard this place.
binance (2019-07-04 18:28:41)
After study a number of the websites on your own internet site now, i truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will also be checking back soon. Pls consider my web-site likewise and tell me what you consider.
How to Clean Eyeglasses With Anti Reflective Coating (2019-07-20 10:57:16)
hi, I’ve been ranking high for “free justin bieber stuff”.
binance (2019-07-25 19:00:23)
I found your weblog web site on google and check a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Searching for forward to studying extra from you in a while!…
binance (2019-07-28 20:38:50)
Nice read. I just passed this onto a buddy who was doing some research on that. He just bought me lunch since I found it for him! Thus let me rephrase: Thanx for lunch!
binance (2019-07-28 20:38:58)
Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I am experiencing difficulty with ur rss . Don know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx
booking (2019-07-31 22:35:58)
Hey! Good stuff, do tell us when you finally post something like this!
booking (2019-08-01 20:08:22)
An appealing discussion is worth a comment. I do believe that you ought to write more about this subject, it may well not be a taboo subject although generally folks are insufficient to dicuss on this type of topics. To another. Regards
http://tcalhoun.blogspot.com/2008/12/good-bye-liza-loo.html (2019-08-04 10:38:39)
I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.
sugar-love (2019-08-18 13:53:34)
It’s perfect time to make some plans for the longer term and it is time to be happy. I’ve read this put up and if I could I want to recommend you some fascinating issues or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article. I desire to learn even more issues about it!
Murcia (2019-09-01 16:14:10)
Arg! Youd think I would have noticed that! Thanks for pointing it out, its been corrected.
sugar baby allowance (2019-09-17 20:16:25)
Good site however you should try and getrid of all your spammers!
rizk (2019-09-28 10:18:37)
you can also give your baby some antibacterial baby socks to ensure that your baby is always clean`
Rino Solberg (2019-10-03 18:11:20)
This is a good subject to talk about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. This article probably wont do well with that crowd. I will be sure to submit something else though.
grand ivy (2019-10-05 12:11:17)
Excellent blog here! Additionally your web site rather a lot up fast! What host are you using? Can I get your affiliate hyperlink for your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol.
casino (2019-10-06 21:01:40)
The color of your blog is quite great. i would love to have those colors too on my blog.*.;-’
grand ivy (2019-10-07 11:53:21)
This will be the proper weblog if you really wants to check out this topic. You are aware of much its virtually challenging to argue along with you (not too I just would want…HaHa). You certainly put a different spin on the topic thats been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful!
binance (2019-10-08 17:43:28)
Greatful to found this blog, I have been looking many times about it. This is actually what I have been seeking and I’ve bookmarked this web site also, I will be back again soon to look at for your new posting.
casino Columbus (2019-10-10 11:57:20)
Hey I’m reading this on my iPhone and it looks a ton different than on my computer have you noticed this or is it just my phone ? thx Nice post btw
pinnacle (2019-10-13 16:45:08)
There are some interesting time limits on this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There’s some validity however I’ll take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as properly
parimatch (2019-10-14 12:08:29)
You actually dealt with several engaging things in this article. I came across it by using Bing and I’ve got to admit that I am now subscribed to your website, it is very decent (:(Tinklalapis arba OpenID)