Turinio dalijimo ypatumai

Gegužė24

Pasidalink

Nuorodų dalijimasis

Internete socialiai aktyvus asmuo neretai naudojasi keletu įvairių Interneto tarnybų - socialiniais tinklais, mikrotinklaraščiais, tinklaraščiais, socialinio žymėjimo tarnybomis ir pan., tad Interneto turinio (nuorodų) dalijimasis yra įprastas ir dažnas reiškinys.

Nuorodomis dalintis galima tiesiog nukopijuojant Interneto adresą ir įterpiant jį reikiamoje vietoje, naudojantis specialiomis programomis ar naršyklės priedais, arba tinklalapių siūlomomis priemonėmis.

Situacija lietuviškajame Internete

Panagrinėkime, ką siūlo Lietuvos populiariausi tinklalapiai, atsižvelgiant į tai, jog mikrotinklaraščiuose įrašų ilgis yra ribojamas ir reiktų naudoti nuorodų trumpinimą.

Delfi.lt

Delfi

Siūloma dalintis populiariausiose tarnybose, tačiau Twitter nuoroda nesutrumpinama, o iš lietuviškų tarnybų siūloma dalintis nuorodomis tik Frype.lt

Lrytas.lt

Lrytas

Siūloma dalintis nuorodomis Facebook, LinkedIn, Twitter bet Frype.lt tarnybose. Twitter nuoroda sutrumpinama.

Alfa.lt

Alfa

Siūloma dalintis tik Facebook socialiniame tinkle.

Balsas.lt

Balsas

Siūloma dalintis Facebook, Klase.lt bet Twitter tarnybose. Nuoroda netrumpinama.

Kokia situacija populiariausiuose (pagal prenumeratorių kiekį, remiantis loger.lt) lietuviškuose tinklaraščiuose?

Nežinau.lt

Nėra dalijimosi galimybės

Marketer.lt

Nėra dalijimosi galimybės.

Racas.lt

Nėra dalijimosi galimybės.

Qemm.lt

Siūloma standartinė Blogas.lt dalijimosi forma su ShareThis ikona.

Karolis.Pocius.lt

Nėra dalijimosi galimybės.

Cafe.blogas.lt

Nėra dalijimosi galimybės.

PragaroVirtuve.lt

Nėra dalijimosi galimybės.

Radiocool.lt

Siūloma dalintis per Topix.lt

Simonas.Bartkus.lt

Siūloma dalintis Facebook, Delicious, Google, Tumblr tarnybose.

 

Išvados liūdnos - tiek Lietuvos naujienų portalai, tiek tinklaraščiai nėra linkę pasiūlyti įranių dalintis nuorodomis, o lietuviškos tarnybos yra išvis pamirštos, o juk turime ir socialinių tinklų (Klase.lt, Frype.lt, Draugas.lt...), ir mikrotinklaraščių (Blake.lt, Vibe.lt), ir nuorodų dalijimosi tarnybų (Topix.lt, Cut.lt, Hotweb.lt).

Nuorodų dalijimosi sprendimai

Egzistuoja nuorodų dalijimosi tarnybos, kurios siūlo įrankius tiek vartotojams (kaip naršyklės priedus), tiek tinklalapiams.

Sharethis.com

Viena seniausių ir populiariausių nuorodų dalijimosi tarnybų, suteikiančių dalijimosi mygtukus Interneto tinklalapiams, pateikiantis nuorodų statistiką. Vartotojams siūlomas Mozilla Firefox priedas bei bookmarklet'ai.

Addthis.com

Kita labai populiari ir funkcionalumu labai panaši tarnyba, pateikianti dalijimosi mygtuką bei nuorodų statistiką. Vartotojams siūlo Mozilla Firefox, Internet Explorer bei Google Chrome priedus.

Shareaholic.com

Nuorodų dalijimosi kompanija, kuri koncentruojasi į Interneto naršyklių priedų kūrimą, bei prižiūri atviros nuorodų ikonos iniciatyvą bei projektus buzzster.com bei sexybookmarks.net.

Submit.lt

Lietuviška nuorodų dalijimosi tarnyba, orientuota ne tik į užsienio, bet ir  į lietuviškas tarnybas (Klase.lt, Frype.lt, Blake.lt, Topix.lt). Tinklalapių savininkams siūlomas mygtukas su atvira nuorodų dalijimosi ikona bei automatiniu nuorodų trumpinimu mikrotinklaraščiams, vartotojams: IE8 papildukas ir Mozilla Firefox bookmarklet'as.

Atviros nuorodų dalijimosi ikonos

Kaip matėme iš egzistuojančių pavyzdžių, turinio dalijimosi formos tinklalapiuose labai skirtingos. Dėl to atsirado siekis sukurti vieną ikoną, kurią pamatę jau žinotume, kad ji reiškia nuorodų dalijimąsi, kaip dabar žinome, ką reiškia RSS ikona - RSS. Pirma tokia ikona buvo Alekso Kingo sukurta ikona - ShareThis, tačiau vėliau ji buvo parduota ShareThis/Nextumi kompanijai ir apraizgyta patentais.

Buvo pasiūlyta nauja atvira nuorodų dalijimosi ikona - Open Share Icon, kurios naudojimas yra laisvas pagal Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 licenziją.

Visas atvirų ikonų rinkinys (RSS, OPML, OpenShare Icon, GeoTag Icon):

RSS OPML Open Share Icon Geotag Icon

Baigiamasis žodis

Kviečiu visus tinklalapių ir tinklaraščių autorius prisidėti prie nuorodų dalijimosi iniciatyvos, arba papildyti funkcionalumą lietuviškomis tarnybomis bei pradėti naudoti atvirą nuorodų dalijimosi ikoną.

Vartotojams linkiu likti socialiai aktyviais Interneto visuomenės nariais dalintis atrastais Interneto resursais su aplinkiniais, tam pasirinkus tinkamus įrankius.